2024.10.02. 13:43
Népszerűek az aSzakkörök Békésben: vendégünk Varga Ágnes – podcasttal
Stúdiónk vendége Varga Ágnes, a Nemzeti Művelődési Intézet Békés vármegyei igazgatóhelyettese volt. Az aSzakkör programról beszélgetett vele Nyemcsok László.
Beszélgetésünk apropóját az adta, hogy rengeteg közösség csatlakozott Békésben az aSzakkör programhoz, mely a Covid idején jött létre, de annak elmúlásával kiszélesedett, és személyes jelenlét alapján működik. Az évnyitót a békéscsabai Tégla Alkotóházban tartották.
Még nagyobb az érdeklődés az aSzakkör iránt
Varga Ágnes kiemelte, az elmúlt évek tapasztalatai és sikerei alapján idén még nagyobb érdeklődés övezi a Nemzeti Művelődési Intézet aSzakkör – Tudásunkkal kézen fogva című projektet. A minap Békéscsabán, a Tégla Alkotóházban az aSzakkörök vezetői, képviselői átvették az alapanyagokat, eszközöket is tevékenységükhöz.
És hogy mely mesterségek iránt a legnagyobb az érdeklődés Békésben?
A szakember hangsúlyozta, nagyjából arányosan oszlik meg számos kézműves tárgykészítés, foglalatosság. Van ebben hímzés, mézeskalács-készítés és -díszítés, bútorfestés, szövés, gyertyaöntés, fafaragás, vesszőfonás, népi ételek készítése. A nem népi kézműves tárgyak készítésénél említhetjük példaként a makramét, a zsinór- és papírfonást.
– Ezek a tevékenységek összehozzák az embereket a kistelepüléseken is Békésben, ahol nincs rendszeres találkozási lehetősége azonos érdeklődésű vagy hasonló életkorú embereknek – emelte ki Varga Ágnes. – Kimozdulnak otthonról, saját kezükkel alkotnak szép, hasznos dolgokat, közben közösséggé kovácsolódnak, mintát adnak másoknak. Egyre több helyen ki is állítják az alkotásaikat Kötegyántól és Nagybánhegyestől Dombegyházig, és ott van a megnyitón a település apraja-nagyja.
Beol podcast
- 35 év után letette a tűzoltó egyenruhát Bácsfalvi Zoltán
- Tíz éve főznek együtt a jaminai ízvadászok – podcasttal
- Aranybogrács-díjat nyertek töltött káposztájukkal – podcasttal
- A jelenlegi támogatási rendszer megmaradásáért küzdenek a hazai agrárszervezetek – podcasttal
- A következő öt évben is folytatódhat Gyula fejlődése – podcasttal