2021.11.19. 13:35
4 szokás, ami meglepően ártalmas a fogaink számára
Egy erős harapás, egy korty jéghideg víz vagy éppen egy pohár túl forró ital is jelezheti, ha valamelyik fogunkkal vagy akár magával az ínyünkkel valami gond van. Mik azok a szokások, amik árthatnak fogainknak, és hogyan őrizhetjük meg ínyünk egészségét? Cikkünkből megtudhatod!
Portrait of beautiful, young, woman suffering from terrible strong teeth pain, touching cheek with hand over grey background, tooth pain, dentistry, dental care, health concept
Barátság, ami egy életre szól
Fogsorunk életünk végéig hű társunk marad, ezért egyáltalán nem mindegy, hogyan viszonyulunk hozzá. Ápolását már csak azért sem célszerű elhanyagolni, mert azon túl, hogy fogzománcunk bánhatja, ha nem figyelünk eléggé oda, számos komolyabb betegséget is előidézhet fogaink elhanyagolása. Még olyanok is, amikre elsőre nem is gondolnánk: ilyen lehet a tüdőgyulladás, a különböző szív- és érrendszeri betegségek, vagy éppen kismamáknál gyakori terhességi mérgezés. Kutatók ugyanis kimutatták, hogy ugyanaz a baktérium okozza a szívbetegséget, mint az ínygyulladást – ami pedig sajnos a terhes nők 60%-ánál előfordul.
A láthatatlan ellenség
Ahogy a lepedékképződés, úgy az ínygyulladás is kezdetben észrevétlen. Étkezéseink után ugyanis minden alkalommal egy láthatatlan filmréteg, egy ún. dentális plakk képződik – ez pedig, ha elhanyagoljuk a fogmosást, egyre csak vastagodik. Végül pedig kialakul belőle a fogkő, amelyet már nincs az a fogmosásmennyiség, ami képes lenne eltüntetni… Így az ínyszövet is károsodhat.
A legkárosabb dolgok, amit fogaid ellen elkövethetsz
Ám a rizikófaktorok között van még:
Pedig egyáltalán nem bonyolult a dolog: legalább két percig kell folyamatosan mossuk fogsorunkat, 45 fokos szöget bezárva a fogfelszínnel ahhoz, hogy hatékonyak legyünk. A fogkefénket pedig célszerű 3 havonta cserélni.
Hogyan védhetjük meg fogainkat?
Ahhoz, hogy mosolyunk mindig ragyogó és egészséges legyen, mindössze néhány tipp betartásával már elérhetjük:
Azaz a napi kétszeri alapos, a fentebb már leírt módon történő fogmosással már jócskán megnövelhetjük fogaink élettartamát.
Fogaink és úgy általában a szervezetünk két nagy „ellensége” ők, akikre mindig oda kell figyelni. A szénsavas üdítők, a túlcukrozott édességek és társaik elhagyásával nemcsak fogainkat, hanem az általános közérzetünket, egészségünket is javíthatjuk.
A fogkő sajnos nem tűnik el pusztán azért, mert sokszor mosunk fogat. Ha már látható, akkor eltüntetéséhez mindenképp szakértő szemekre (és kezekre) van szükség.
Ne féljünk a fogorvostól!
Láthatjuk, mennyi minden okozhat fogproblémát – a káros szokásainkon ezért célszerűbb minél hamarabb változtatni. Ám ha már bekövetkezett a gond – például az igen fájdalmas ínygyulladás – ne féljünk szakemberrel kezeltetni azt! Hiszen sok olyan probléma lehet, amelyek orvoslásához már kevés a fájdalomcsillapító vagy a hideg vizes borogatás.