2019.07.05. 17:29
Ne használjunk műanyagot júliusban!
Ez az üzenete annak a közösségi médiás, mára sokmilliós nemzetközi követőtábort megmozgató kezdeményezésnek, amit a lassan lebomló műanyagok pusztító környezetkárosítása miatt hívtak életre a fenntarthatóságért küzdő civilek.
Ulbert Zoltn zldkosr bolt tulajdonosa Bkscsabn
A megyeszékhelyen is található olyan üzlet, ahol az egyszer használatos műanyag csomagolásnak már tíz éve búcsút intettek, mostanra pedig a PET palackokat is végleg száműzte az üzlet.
A műanyagmentes július fenntarthatósági megmozdulás résztvevői arra vállalkoznak, hogy egy teljes hónapon át nemet mondanak az egyszer használatos műanyagokra. Ezzel felhívják a figyelmet a mértéktelen műanyagfelhasználás veszélyeire, és tippeket adnak arra, hogyan találjuk meg ezen termékek alternatíváit vagy ami még jobb, hogyan hagyhatjuk el őket teljesen.
Egy, Békéscsaba belvárosában található üzlet 20 éves nyitása óta törekszik a környezettudatos működésre. Ennek eredményeképpen 10 éve már, hogy az egyszer használatos csomagolóanyagokat, eszközöket kitiltották. Helyette fa pálcikát használnak a szedéshez, papírtasakba csomagolnak, de ha valaki nem hozott volna magával, akkor vászontáskát is tudnak kínálni, amibe a vevők a megvásárolt holmikat magukkal vihetik.
– A nemzetközi kampány indulása előtt nemsokkal pedig a PET palackos ivóvizek forgalmazását szüntettük be, így mára már csak visszaválthatós üvegeink vannak. Sőt a különböző pohárkrémek, de még a somlói galuskák is visszaválthatós poharakban sorakoznak a pulton – fejtette ki Ulbert Zoltán, a Zöldkosár Biobolt tulajdonosa.
Hozzátette, a környezetbarát, visszaválthatós termékeket sok esetben külföldről szerzik be, ugyanis a hazai piacon ezek beszerzése még nehézségeket okoz. Ám ez csak idő kérdése, ugyanis az üzlet vezetője azt mondja, körülbelül fél éve tapasztalják, hogy ugrásszerűen megnőtt a műanyagmentes csomagolású termékek iránti igény.
A NAK is csatlakozik a műanyagmentes júliushoz
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közleményében jelezte, hogy idén is csatlakozik a kezdeményezéshez, ezzel – mások mellett – arra ösztönözve az élelmiszer-előállítással foglalkozó tagjait is, hogy ebben a hónapban minél kevesebb műanyagot használjanak termékeik csomagolásához. Ezek lebomlási ideje ugyanis több száz év. A kevesebb műanyag pedig hozzájárul a természet megóvásához.