2023.05.23. 15:07
Hűsítő ligetet telepítettek a gyulai Harruckern iskolába
A K&H és a 10 millió Fa Alapítvány közösen kiírt, Hűsítő Ligetek pályázatán elnyert öt őshonos fát és tíz cserjét ültettek el a Gyulai Szakképzési Centrum Harruckern János Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium hátsó udvarán kedden délben.
Fákat ültettek a Gyulai Szakképzési Centrum Harruckern János Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium udvarán.
Fotó: Bencsik Ádám
Czeglédiné Szappanos Anita, az intézmény igazgatója elmondta, iskolájuk idén februárban nyújtott be pályázatot a Hűsítő ligetek elnevezésű kiírásra, amelyen különböző előzetes feltételeknek kellett megfelelni.
– Intézményünkben az első udvarrész szépen fásított, parkosított, a hátsó udvart szeretnénk még szebbé tenni, ezért is pályáztunk – tette hozzá. Mint kiemelte, öt fát, egy-egy mezei juhart, türkszilt, ezüsthársot, két hegyi juhart, valamint tíz mirtuszlonc cserjét nyertek. Az igazgató kifejtette, a fa- illetve növényültetés különlegessége az volt, hogy a 10 millió Fa Alapítvánnyal közösen hívta életre a pénzintézet a pályázatot, és a civil szervezet tagjai már előzetesen segítették a munkát, tanácsot adtak, hogy hova érdemes ültetni a növényeket, hol ideálisak a körülmények. Emellett az iskolában kiválasztották az intézmény 9.a osztályát, amelynek tagjai örökbe fogadják a fákat, cserjéket, és egészen az érettségiig, illetve a technikusi vizsgáig ők fognak öt éven át gondoskodni azokról.
– Hisszük, hogy a környezet nevel, s ha szép a környezet a diákok is vigyáznak rá. Ezért is fordítunk kiemelt figyelmet a parkosításra – hangsúlyozta Czeglédiné Szappanos Anita. A fák ültetéséhez a talaj- és földmunkákat a Gyulai Közüzemi Nonprofit Kft. végezte el. Nagy László, a K&H területi vezetője elmondta, évek óta előtérbe helyezik a fenntarthatóság kérdését, és a Hűsítő ligetek program is ezt a célt szolgálja.
– A kezdeményezés részeként országos szinten 1110 cserjét és bokrot, valamint 550 fát tervezünk telepíteni – szólt a kezdeményezés hátteréről. Mint kifejtette, azért esett a választásuk oktatási intézményekre, mert a fenntarthatóság, illetve a környezetvédelem kéz a kézben jár, és a jövőben biztosan beépül majd pedagógiai programokba, a diákok életérzésébe.
– Idővel pedig a diákok és a pedagógusok hűsölhetnek is majd a fák árnyékában – fogalmazott. Országosan ötszázan pályáztak, és abból száz intézményt választottak ki.