Diabétesz

Vincze Attila

Tudtommal szerencsére nem vagyok cukorbeteg, de pont nemrég olvastam egy konferenciáról, amelyen azt fejtegették a szakemberek, hogy mennyien nincsenek tisztában azzal, hogy diabéteszben szenvednek. Jóllehet november 14-én, a cukorbetegek világnapja alkalmából az inzulin felfedezőjét ünneplik, muszáj szót ejteni a 2-es típusú cukorbetegségről is, hiszen egyre több fiatalt diagnosztizálnak ezzel a kórképpel. Őket kezeletlenül akár már az 50-es éveik elején szív- és agyi infarktus fenyeget. A tendencia nem túl biztató: egy év alatt 460 millióról 540 millió főre nőtt a cukorbetegek száma a világon, ami napi százezer új cukorbeteget jelent.

cukorbetegek világnapja, megelőzés, diabétesz
Rendkívül nagy ütemben nő a diabéteszesek száma világszerte, ezért a cukorbetegek világnapján a megelőzés fontosságára is felhívják a figyelmet. 

A cukorbetegek világnapja a megelőzésre is felhívja a figyelmet

Döbbenetes számok ezek, pedig most már lépten-nyomon arról lehet hallani, hogy mennyire fontos a megelőzés. A szakemberek szerint helyes táplálkozással, rendszeres sporttal, megfelelő életmódváltással, sőt akár egy egyszerű szűrővizsgálattal is sokat tehetünk az egészségünkért. Csak utóbbi segítségével derülhet ki, hogy kialakulóban van-e már nálunk a diabétesz. Ha nem fordítunk kellő figyelmet a prevencióra, húsz év múlva több mint 780 millió cukorbeteg lesz világszerte.

Rá kell venni magunkat az életmódváltásra

Ha körülnézünk magunk körül, talán kevésbé csodálkozhatunk ezen a tendencián, hiszen szinte majd mindenki több cukrot fogyaszt a kelleténél, keveset is mozgunk, ez pedig egyenes út az elhízáshoz, egyúttal a 2-es típusú diabéteszhez. Érdemes tehát komolyan venni a jeleket, odafigyelni a vércukorszintünkre, mert később nagyon komoly szövődmények alakulhatnak ki. A fiatalokat és magunkat is pedig rá kell vennünk, hogy álljanak fel a tévé vagy a számítógép elől, hogy minél többet sportoljanak.