2023.11.29. 14:25
Drámai történetek jelennek meg a Belvárban: második világháborús kiállítás nyílt – podcasttal
Katonai sisakból készült meszeslapát, katonai távcső és öv, élelmiszer-tároló, kitüntetések, korabeli iratok, fényképek, újságok és bankjegyek – többek között ezek jelennek meg azon a második világháborús helytörténeti kiállításon, amely a Békéscsabai Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium emeletén szerdán nyílt és a tervek szerint év végéig tekinthető meg.
Ugrai Gábor mesélt a Belvár tanulóinak a tárgyakról és azok történetéről Fotó: Licska Balázs
Ugrai Gábor, a Belvár történelemtanára, a városvédő és városszépítő egyesület elnöke elmondta: arra gondoltak, hogy a fiataloknak a helytörténeten keresztül bemutatják, hogyan zajlott itt a második világháború, mivel jövőre lesz 80 éve, hogy itt véget ért, 1944. október 6-án vonultak be a szovjet csapatok. Arra kérték a diákokat és a kollégákat, hogy hozzanak be otthonról korabeli használati tárgyakat, dokumentumokat – és ezekkel kapcsolatos történeteket. Bizonyos osztályok most tanulnak a második világháborúról, a tárlatnak hála a tanulók közelebb kerülhetnek az eseményekhez.
Gödrök a Kossuth téren
Érdekességként említette azt a fényképet, amely a Kossuth téren készült: gödröket ástak, és azokba belefeküdtek bombázás idején, hogy a repeszek ne érhessék őket. A felvétel akkor készült, amikor a gödörből kijött egy fiatal nő. Bekerült a Belvár kiállításába egy levél is, amelyben arról tájékoztatták a családot, hogy szerettük elhunyt a keleti fronton zajló „keresztes” hadjáratban. De egy olyan levél is, amelyet az itthon lévő feleség írt a szovjet hadifogolytáborban lévő férjének: ezek előregyártott képeslapok voltak, és rányomtatták a lapra, hogy „erősítsd a szovjet-magyar barátságot”, a ráírt szöveget pedig cenzúra is átnézte.
Sisakból készült meszeslapát
Ugrai Gábor hozzátette, hogy a háború után mindent felhasználtak, amit csak lehetett. Így kuriózum az a sisak, amelyre ráhegesztettek egy részt, amelybe a fanyelet lehetett dugni, és így az egész meszeslapátként szolgált a későbbiekben. De különlegesség az a lőszerhüvely is, amelyet elvágtak és átalakítottak, és aztán később, évtizedeken keresztül csengőként használták.
Beszélt a vitrinbe került kitüntetésekről is: az egyiket azok érdemelhették ki, akik részt vettek az észak-erdélyi bevonulásban, a másikat pedig azt követően kapták meg a katonák, hogy átestek a tűzkeresztségen, részt vettek az első harcban. Egy díszkard is helyet kapott a tárlat anyagában, amelyet ünnepi alkalmak idején viseltek; valamint egy Erwin Rommel német tábornokot ábrázoló kis mellszobor is egy békéscsabai gyűjtőnek köszönhetően.
„Felszabadították” Békéscsabát
Arról is kihelyeztek egy térképet, hogy 1944-ben miként zajlottak a harcok Magyarországon. Bár a dátumok és az események leírása helyesen szerepelnek a rajta, a régi térkép címe nem fedi a valóságot. Ugyanis azt írták rá, hogy Magyarország „felszabadítása”, persze nem véletlenül, hiszen évtizedekkel ezelőtt így tanították mindezt a fiataloknak.
Több fénykép is mesél a kiállításon. A Békéscsaba utcáin látható botlatókövekről készült felvételekkel arra utalnak, hogy 1944-ben zsidó honfitársakat hurcoltak el. Van egy kép, amely abból a repülőgépből készült, amellyel az amerikaiak bombázták a vasútállomást és környékét. De van kép a jaminai híd lábánál lévő szovjet katonai temetőről is – ezzel kapcsolatban Ugrai Gábor kiemelte, hogy a halott katona nem ellenség, tisztességgel eltemették őket –, illetve arról a felszabadulási emlékműről is, amely a Petőfi ligetben állt az Angyalos kút helyén.
A múzeum is készül tárlattal
A kiállításmegnyitón dr. Bácsmegi Gábor, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója kiemelte, hogy rengeteg könyv és film szól a második világháborúról, arról azonban keveset tudni, hogy helyben mi történt. Amikor a múzeumi gyűjteménybe is bekerül egy tárgy, leginkább arra kíváncsiak, hogy milyen személyes történet húzódik a hátterében.
Jövőre lesz 80 éve, hogy itt befejeződött a második világháború, és ennek apropóján a múzeum is készül egy nagyszabású tárlattal. A helyi eseményekre fókuszálnak majd, hogy mi történt Battonyától Gyomaendrődig a helyiekkel, de fontos az is, hogy mi történt a szovjet csapatok bevonulása után, sorsokat is bemutatnak. Hangsúlyozta, hogy a Belvár kiállításának anyagából is szívesen látnának egy-két tárgyat a múzeum tárlatában.
Beol podcast
- 35 év után letette a tűzoltó egyenruhát Bácsfalvi Zoltán
- Tíz éve főznek együtt a jaminai ízvadászok – podcasttal
- Aranybogrács-díjat nyertek töltött káposztájukkal – podcasttal
- A jelenlegi támogatási rendszer megmaradásáért küzdenek a hazai agrárszervezetek – podcasttal
- A következő öt évben is folytatódhat Gyula fejlődése – podcasttal