Közélet

2013.07.02. 17:06

Már az első napon megmentettek két infarktusos beteget

Hétfőtől immár Gyulán, a Pándy Kálmán kórházban is működik szívkatéteres laboratórium, invazív kardiológiai részleg, melynek köszönhetően a megyei infarktusos betegek túlélési esélyei nagyban megnövekedtek, nem kell elszállítani őket – számolt be dr. Kovács József főigazgató főorvos.

BEOL

A szívinfarktust kezelés nélkül háromból csak két beteg éli túl. A leghatékonyabb terápia az elzáródott szívkoszorúér minél hamarabbi – optimálisan 60-90 percen belüli – megnyitása szívkatéteres beavatkozással, ha azonban ez csúszik, esetleg elmarad, akkor az elzáródott szakasz környékén a szívizom elhalhat, életveszélyes szövődményeket okozva. Maradandó károsodások is felléphetnek, melyek gyógyszeres kezeléssel is nehezen mérsékelhetők.

A fürdővároshoz legközelebbi ellátóhelyek azonban 110-140 kilométerre – a távolság miatt a fenti időintervallum határán, bizonyos helyzetekben azon kívül –, Szegeden, Debrecenben, Kecskeméten és Szolnokon működtek egészen hétfőig.

– Hétfőn megkezdődött, zöld utat kapott ez a fontos tevékenység is a gyulai Pándy Kálmán kórházban – emelte ki dr. Kovács József főigazgató főorvos. Mint hangsúlyozta, minden engedélyt megkaptak a működésre, mely nagy előkészítést igényelt, ugyanis meg kellett hozzá teremteni a szakmai, financiális és tárgyi feltételeket is. Az időfaktorral kapcsolatban elmondta, hogy ennek révén gyorsabban kapnak végleges ellátást a megyei betegek.

– Ha olyan eset fordul elő, akkor a páciensek szállítása is problémamentesen megoldható a mentőhelikopter számára készített leszállópálya révén. Az invazív kardiológiai részleg, a szívkatéteres laboratórium szorosan együttműködik a szegedi egyetemmel és az ottani klinikával – magyarázta dr. Kovács József. Elmondta, hogy a részleg két lépcsőben valósul meg, egy pályázatnak hála tovább fejlődik, így az országban az egyik legmodernebb lesz.

– Eddig nem végeztek Gyulán invazív vizsgálatokat. Az országban mindenhol elérhető volt 50-60 kilométeres körzetben ilyen lehetőség, kivéve a megyét, mely fehér folt volt ilyen téren. Egy szívinfarktusos betegnél azonban nem mindegy, hogy milyen gyorsan lehet megnyitni az eret – ecsetelte dr. Katona András, a kardiológiai osztály vezető főorvosa, megemlítve azt is, hogy egy tízéves álom valósult meg a hétfői indulással.

– Magyarországon eddig még sehol sem működött úgy szívkatéteres labor, hogy minden nap 24 órában készenlétben áll – fejtette ki a korábban a budapesti, városmajori szív- és érgyógyászati klinikán dolgozó dr. Jambrik Zoltán, hogy a gyulai kórház mekkora lépest tett ezzel. A kardiológiai osztály invazív részlegének vezető főorvosa elmondta, a szívinfarktusos betegek ellátása tekintetében a hazai egészségügy hatékonyabb, mint a franciáknál és a briteknél.

Dr. Jambrik Zoltán hozzátette, hétfőn rögtön elláttak két szívinfarktusos beteget a gyulai Pándy Kálmán kórházban, ha az esetek a múlt héten történnek, akkor még Szegedre kellett volna őket szállítani. A részleg működésének részleteivel kapcsolatban kiemelte, hogy nemcsak beavatkozásokat végeznek, hanem, ha esetleg gyanúsnak tűnik a beteg, akkor szívkatéteres vizsgálatra is rögtön, helyben lehetőség nyílik.

-->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!