eredmények

2018.01.05. 11:27

A hasnyálmirigy betegségeit kutatja a békéscsabai orvostanhallgató

Tálas Dávid tehetséges ­orvostanhallgató, nevével a Szegedi Tudományegyetem honlapján találkoztunk. Az intézmény általános orvostudományi kara által szervezett helyi tudományos diákköri­ (TDK) konferencián­ tartott előadásával nyert első ­díjat. Dávid egyébként a ­tudós/kutatónevelést segítő ­Szegedi Orvosbiológiai­ Kutatások Jövőjéért Alapítvány által létrehozott Szegedi ­Tudós Akadémia tagja, ösztöndíjasa, azaz Szent-Györgyi­-diák.

Csete Ilona

Tálas Dávid cél­tudatos csabai fiatalember, aki ­szoros időbeosztással él. ­Elfoglalt egyetemista, aki a tanulás mellett rengeteg időt tölt kutató­munkája miatt ­laborokban.

A Szent-Györgyi diákprogramban Dávid mentora dr. ­Hegyi Péter professzor, egyetemi tanár. Ő jelenleg főállásban a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Transzlációs Medicina Tanszékének, másodállásban pedig Szegeden az MTA-SZTE Gasztroenterológiai Multidiszciplináris Kutatócsoport ­vezetője. Nem véletlen, hogy az orvostanhallgató kutatásai során­ a hasnyálmirigyet, annak betegségeit és azok kezelését vizsgálja a professzor és az ­általa vezetett csoport segítségével. A mostani siker egy újabb állomás a tehetséges fiatal életében. Győztes munkájáról mesélt szenvedélyesen a már nemzetközi szimpóziumokon is előadó egyetemista.

Az alapkutatás ­során klinikai kérdésekre keresik a válaszokat. Beküldött fotó

– Kutatásom során a dohányzás hatásait vizsgálom a hasnyálmirigy-vezetéksejtek működésére, ezzel a címmel készítettem el a tudományos diákköri munkámat. Úgy érzem, fontos téma kutatásában veszek részt, hiszen a heveny és az idült hasnyál­mirigy-gyulladásnak is ­komoly rizikófaktora a dohányzás. Ha rájövünk, hogy alakul ki e betegség (jelenleg semmilyen specifikus terápia nincs a hasnyálmirigy-gyulladás kezelésére), a gyógyítására­ is találhatunk megoldást. ­Izgalmas, szerteágazó kutatási területről van szó. Dr. Pallagi­ Petra témavezetőhöz kerültem. Mindennapi munkám során Hegyi professzor és ő terelget a megfelelő kérdések feltevésében, a kísérleti modellek felállításában és az eredmények értelmezésében.

Tálas Dávid elárulta, a TDK-munka rengeteg laborban eltöltött nappal és éjszaka után készülhetett el. Angol és magyar nyelvű konferenciák résztvevőjeként és előadójaként pallérozta tudását Dávid e szakterület alaposabb megismerése érdekében.

– A Magyar Gasztroenterológiai Társaság konferenciáján, Siófokon magyarul, majd az Európai Hasnyálmirigy Klub nagygyűlésén angolul tarthattam előadást kutatási eredményeinkről. Októberben Barcelonában jártam, ahol posztert mutathattam be. Nagyon sok pluszt adtak nekem ezek az alkalmak. Láttam, hallottam, hogy más orvosok, kutatók mivel foglalkoznak, hol tartanak. Ezeknek az információknak a birtokában még célirányosabban lehet tervezni és folytatni a mi kutatómunkánkat.

Tálas Dávid elmondta, az alapkutatás során klinikai kérdésekre keresik meg a válaszokat, megpróbálnak állatkísérletes modelleket felállítani­ a betegségekre. Ezután arra­ kíváncsiak, hogy egy adott ­rizikófaktor, például a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás, hogyan változtatja meg a sejtek alapvető életfolyamatait. Amennyiben sikerül egy ilyen károsító behatás pontos célpontját megtalálni, úgy arra akár gyógyszert is lehet fejleszteni, amivel beteg emberek életét lehet megmenteni.

– Ebben a TDK-eredményben sokak munkája benne van. A laborban ugyan én végzem konkrétan a kísérletet, de a témavezetők adják az iránymutatást, a kollégák is mindennap támogatnak, akár új módszer megtanításában is. Az asszisztensek pedig fáradhatatlanul segítenek minket abban, hogy minél jobb körülmények között, minél gördülékenyebben dolgozhassunk.

Kíváncsiak voltunk, a jó csapat mellett mégis mi volt az a plusz, amitől Tálas Dávid tudományos diákköri munkáját értékelték a legjobbnak.

Rengeteg laborban eltöltött nap után készült el győztes TDK-munka. Beküldött fotó

– Minden mérés, eredmény saját volt. Emellett én nem minden áron a győzelmet akartam: szerettem volna élvezni azt az utat, folyamatot, amit a kutatás előkészítésén, a labormunkán, a kísérleteken át az előadásig végigjárok. Amit az ember élvezettel végez, abban benne rejlik a siker – szerintem. Figyeltem arra is, vajon mitől lehetnék még jobb – például az előadás-technikában. Mertem újítani. Nem tudtam előre, a hallgatóság ezt hogyan fogadja. Egy apró történetet is belevittem az előadásomba, amit értékeltek.

Dávid arra a kérdésünkre, hogy a gyógyítás vagy a kutatás vonzza-e jobban, így fogalmazott:

– A klinikai résztől nem szeretnék eltávolodni. Tetszik a betegekkel való találkozás. Egyébként is az orvosképzés és az alapkutatás egy ideig elválaszthatatlan. Egyelőre az életem is erről szól: órákra járok, laborban vagyok, tanulok, hol itt, hol ott teszem a dolgomat. Mindezt élvezettel. A tétlenséget el se tudom képzelni.

Sportos élet

Dávid elárulta, idejét igyekszik minden héten optimálisan beosztani. A sportnak napirendjében vezető helye van.

– A hosszú távú egészség ­alapja a mozgás. Kifogás nem ­lehet. A mindennapjaim részévé vált az egészséges életmód. Rátaláltam arra a mozgásformára, ami átlagos edzettséget ad. Ettől s így kerek az életem.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában